Sekcja Ochrony Własności Intelektualnej Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji (SOWI) powstała 11 czerwca 2014 roku.
Sekcję założyło 14 firm – członków KIGEiT.
Członkami sekcji są przedsiębiorcydziałającym na rynku audiowizualnym lub świadczącym usługi na rzecz takich przedsiębiorców.
Do podstawowych zadań SOWI KIGEiT należy:
-
wspieranie inicjatyw ustawodawczych i organizacyjnych zmierzających do ochrony praw własności intelektualnej, w szczególności treści audiowizualnych w Internecie;
-
reprezentowanie i ochrona interesów członków Sekcji względem osób trzecich, w tym w szczególności wobec organów ustawodawczych i wykonawczych Rzeczypospolitej Polskiej jak i branżowych organizacji międzynarodowych, a także Unii Europejskiej;
-
przeciwdziałanie naruszaniu praw własności intelektualnej i innym formom wspierania nielegalnej dystrybucji treści audiowizualnych.
Dlaczego założyliśmy tę sekcję?
Kradzież własności intelektualnej jest problemem zagrażającym sprawnemu funkcjonowaniu branży opartej o wytwarzanie i dystrybucję treści audiowizualnych. Według IAB Polska potencjał reklamowy pirackich serwisów oferujących treści wideo w modelu streamingowych przekroczył w 2012 roku ponad dwie trzecie przychodów największych polskich serwisów oferujących legalne treści VOD. Blisko 60 – 70% serwisów VOD czerpie korzyści finansowe z emisji reklam, popularny jest też model płatny polegający na pobieraniu opłat od użytkowników końcowych. Według danych PwC z raportu „Analiza wpływu zjawiska piractwa treści wideo na gospodarkę w Polsce” wynika, że niemal 40% z 7,5-milionowej grupy osób korzystających z nielegalnych serwisów wideo dokonuje płatności za dostęp do tych usług, a średnie miesięczne wydatki na ten cel wynoszą 14,8 zł brutto.
Ten rosnący strumień pieniędzy zasila coraz potężniejsze serwisy budujące swoją wartość na kradzieży własności intelektualnej osłabiając tym samym legalny obieg treści. Tracą zatem platformy telewizyjne kablowe i satelitarne, operatorzy telewizji naziemnej, kina, sklepy detaliczne sprzedające DVD/Blu-ray, kanały TV płatne i otwarte, telewizje internetowe i platformy VOD, dystrybutorzy, organizacje zbiorowego zarządzania prawami autorskimi i pokrewnymi, producenci treści, pośrednicy praw do nadawania wydarzeń sportowych, federacje i związki sportowe, organizatorzy wydarzeń i rozgrywek, kluby sportowe i sportowcy, producenci sygnału i usługodawcy związani z produkcją, w końcu filmowcy i twórcy.
Sytuacja wymaga aktywnego działania podmiotów uczestniczących w łańcuchu dystrybucji treści w ramach tworzącej się koalicji rynkowej i świadomego przeciwstawiania się budowaniu biznesu opartego na kradzieży własności intelektualnej, szczególnie tej, do dystrybucji której prawa mają inne podmioty, także reprezentowane w KIGEiT. Dlatego zakładamy Sekcję Ochrony Własności Intelektualnej (SOWI KIGEiT), aby zintegrować podmioty zrzeszone w KIGEiT, których działalność zależna jest od treści i wytworów pracy intelektualnej, abyśmy mogli wspólnie zabierać głos w ważnych procesach legislacyjnych dotyczących kwestii ochrony własności intelektualnej. Przed nami nowelizacja prawa autorskiego, zmiany w ustawie o świadczeniu usług drogą elektroniczną, wypracowanie nowego modelu rozliczeń z twórcami i szereg innych procesów, które mogą mieć istotny wpływ na przeciwdziałanie zjawisku kradzieży własności intelektualnej.
Według prognoz PwC, w przypadku braku wyraźnej reakcji zarówno rynku, jak i legislatorów, w 2018 roku straty dla budżetu państwa z tytułu zjawiska piractwa samych treści wideo na gospodarkę Polski osiągnąć mogą ponad 6 mld zł, a więc dwukrotność obecnego budżetu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Jako Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji chcemy mieć udział w budowaniu gospodarki opartej na poszanowaniu praw autorskich, a powołanie Sekcji Ochrony Własności Intelektualnej jest istotnym krokiem w tym kierunku.
Członkiem Sekcji może stać się podmiot będący członkiem KIGEiT, spełniający wymogi stawiane przez Regulamin SOWI KIGEiT (69 kB). Więcej informacji, o tym jak zapisać się do sekcji znajdą Państwo w zakładce "Zapisz się do sekcji".


























































































































































































































